Szepes vára

A Lőcsétől 15 km-re fekvő Szepesi vár Közép-Európa legnagyobb erődítménye, értékes műemlék, az UNESCO Világörökség része. Gazdag történelmét ostromok, ármány és összeesküvés terheli. Jelenleg a Szepesi-medence turisztikai központja.

A vár története

A Szepesi vár (Spíšsky hrad) 200 méter magas mészkőtufára épült a XII. század elején. Már a kőkorban lakott volt a környék, a közelmúlt ásatásai egy nagy kiterjedésű erőd leleteire bukkantak a puchói kultúra keze nyomát bizonyítva. Már a XII-XIII. században megépültek architektúrájának meghatározó részei. Királyi tulajdonként, majd szepesi főispáni székhelyként már kör alakú lakótoronnyal, román stílusú palotával és felsővárral rendelkezett. A tatárjárás idején kitűnő szolgálatot tett, IV. Béla segítségével épült hozzá ekkor a helytartói palota. A vármegye központjává vált, jelentős személyiségek lakhelye lett. Erejét és tekintélyét jelzi, hogy Csák Máté hadai ellenében is töretlenül dacolt, a féktelen nagyúr kénytelen volt elvonulni falai alól. Kun Erzsébet és Griska Jan is birtokolja, virágkorát ezután élte; 1464-ben került a Zápolyai család kezére, akik családi fészekként rendezték be, ennek megfelelően viseli magán a gondoskodást komoly átépítések és szépítések formájában. Lovagi terem, palota, kápolna épült, a vártornyot megmagasították. A várban született, 1487-ben, a Habsburgok előtti utolsó magyar király, Zápolya (Szapolyai) János.

A Thurzó és Csáky családokhoz fűződik a felső vár megerősítése, a komplexumot ekkor összkomfortosabb reneszánsz főúri lakhellyé alakították át. 1780-ban az itt állomásozó katonák pálinkafőzés közben lerészegedve véletlenül az egész várat felgyújtották, ezután folyamatos enyészet áldozata, kritikus állapotú romját 1970-ben kezdte meg a műemlékvédelem konzerválni. Azóta tartó újjáépítések és kiterjedt régészeti ásatások színhelye.

A vár jelene

A gyönyörű fellegvár és a háromemeletes román stílusú palota kettős ablakoszlopaival az erődítmény talán leglátványosabb része. A lőcsei székhelyű Szepesi Múzeum igazgatása alatt, az újjáépített részekben állandó kiállítások látogathatóak. Régészeti leletek, fegyver-gyűjtemény, kínzókamra, vártörténeti kiállítás és a gótikus várkápolnában egyház-történeti tárlat fogadja a látogatókat.A vár felső része jelenleg is felújítás alatt van, emiatt nem látogatható, de a várfalakról szép kilátás nyílt a környező tájakra, a belső várudvarban pedig a sok fürge ürge nyújtott érdekes látnivalót.